Edukacija za 17 hiljada BH građana o ličnim finansijama

Bez autora
Jun 18 2012

Globalna finansijska kriza naglasila je važnost zaštite potrošača i finansijske informiranosti građana, kao srednjoročne mjere usmjerene razvoju finansijskog sektora. To je, između ostalog, jedan od narednih zadataka Mreže za promociju finansijske informiranosti građana, organizirane povodom raspisivanja javnog poziva "Civil Society Facility Programme 2012" od Delegacije Evropske unije u BiH. Članovi Mreže su Udruženje za odgovorno upravljanje ličnim finansijama "U plusu", Udruženje mikrofinansijskih organizacija u BiH - AMFI, Udruženje društava za osiguranje u Federaciji BiH - UDOFBIH, Udruženje društava za leasing u BiH, a do kraja juna se očekuju potvrde još dva udruženja slične orijentacije. Očekivani rezultati ovog projekta jeste postizanje konsenzusa na bh. politčkoj sceni o bitnosti finansijske informisanosti građana te zaštita korisnika finansijskih usluga kroz legislativu, ali i kroz edukaciju.

Edukacija za 17 hiljada BH građana o ličnim finansijamaGlobalna finansijska kriza naglasila je važnost zaštite potrošača i finansijske informiranosti građana, kao srednjoročne mjere usmjerene razvoju finansijskog sektora, naglasila je Mreža za promociju finansijske informiranosti građana.

To je, između ostalog, kako se navodi, jedan od narednih zadataka Mreže, organizirane povodom raspisivanja javnog poziva "Civil Society Facility Programme 2012" od Delegacije Evropske unije u BiH.

Članovi Mreže su Udruženje za odgovorno upravljanje ličnim finansijama "U plusu", Udruženje mikrofinansijskih organizacija u BiH - AMFI, Udruženje društava za osiguranje u Federaciji BiH - UDOFBIH, Udruženje društava za leasing u BiH, a do kraja juna se očekuju potvrde još dva udruženja slične orijentacije.

Očekivani rezultati ovog projekta, prema navodima iz  Udruženja mikrofinansijskih organizacija u BiH, jeste postizanje konsenzusa na bh. politčkoj sceni o bitnosti finansijske informisanosti građana te zaštita korisnika finansijskih usluga kroz legislativu, ali i kroz edukaciju.

Putem projekta će biti educirano 17.000 građana BiH o raznim aspektima odgovornog upravljanja ličnim finansijama, što bi trebalo rezultirati povišenom nivou svijesti korisnika o finansijskim proizvodima na tržištu te mogućnost identificiranja onih najprikladnijih za svoje lične potrebe, a time i povišen nivo satisfakcije u interakciji na tržistu finansijskih usluga.

Jedan od najvažnijih rezultata će svakako biti i pospješena mogućnost izgradnje pozitivnih kreditnih historija građana u Centralnom registru kredita, što će se postići kroz bolje razumijevanje obaveza potrošača.

Dodatni ciljevi su da se kroz projekt radi ne samo s općom javnošću i medijima, već i s političkim predstavnicima građana, posebno onim koji su u parlamentu, kako bi se osigurali drugačiji načini gledanja na događaje na finansijskom tržištu, a koji se odnose na rad sa sektorom stanovništva.

Putem projekta bi se radilo i unutar same mreže pružatelja finansijskih usluga na povišenju kvalitete odnosa s klijentima.

Finansijska informiranost građana je radi aktera na tržištu, kako finansijskih institucija tako i građana, ali i šire društvene zajednice. Pravilno informirani korisnici usluga će biti više svjesni svih mogućnosti koje im različiti finansijski proizvodi i usluge nude, ali i obaveza koje iz njih proizilaze.

Kako dosad obavljene studije Svjetske banke o nivoima finansijske informiranosti u BiH pokazuju, ima dosta prostora za unapređenje u tom segmentu.

Lepeza finansijskih proizvoda koji se na tržištu nude danas je šira i uključuje kreditne i debitne kartice, štedne usluge, različite vidove osiguranja i lizing, a nastali su i novi kanali distribucije proizvoda putem interneta i mobilnog bankarstva, pa se nudi mnogo prostora za rad s građanima u smislu boljeg razumijevanja ponude, kaže se u saopćenju Udruženja mikrofinansijskih organizacija u BiH.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik